Bursa Osmangazi’de köy düğünü coşkusu… Bin yıllık gelenek yaşatıldı

Bursa’da Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 19’uncusu düzenlenen Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri kapsamında düzenlenen köy düğünü etkinliğine, Armutköy ve Dereçavuş Mahalleleri ev sahipliği yaptı.

BURSA (İGFA) – Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, davul ve zurnalar eşliğinde gelini Armutköy mahallesindeki evinden çıkartarak ata bindirdi.

Yüzlerce vatandaşın katılımıyla oluşan düğün konvoyu, düğünün yapılacağı Dereçavuş Mahallesi’ne vardığında ise coşku tavan yaptı.

Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’nin en renkli etkinliklerinden olan köy düğünü, Armutköy ve Dereçavuş Mahallelerinde gerçekleştirildi. Binlerce yıllık geleneklerin günümüze taşındığı etkinlikte her iki mahallede de adeta bayram havası yaşandı. Etkinlik kapsamında ilk olarak gelinin köyü olan Armutköy Mahallesi’nde gelin alma töreni yapıldı.

Mahalle meydanını dolduran vatandaşlar, davul ve zurnalar eşliğinde geleneksel oyunlarını oynayarak gelinin evden çıkmasını bekledi. Düğüne ev sahipliği yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Erkan Aydın, köylüler tarafından alkışlarla karşılanarak gelinin evine gitti.

Yapılan duanın ardından Başkan Aydın, gelini evinden çıkartarak ata bindirdi. Davul zurnalar eşliğinde gelini köy meydanına kadar çıkartan Aydın, köy gençleri ile birlikte çiftetelli oynamayı da ihmal etmedi. Bir evlenme geleneği olan ayak bastı parası adetini yerine getiren gençlerin isteklerine kulak veren Başkan Aydın, köyün eksiklerinin giderilmesinin sözünü verdi. Daha sonra düğün konvoyu, damadın köyü olan Dereçavuş Mahallesi’ne uğurlandı.

Düğün konvoyunun Dereçavuş Mahallesi’ne gelmesiyle birlikte coşku üst seviyeye çıktı.

Düğün konvoyunu köy girişinde halk oyunları oynayarak karşılayan mahalle gençlerine eşlik eden Başkan Aydın, gençlerle birlikte çiftetelli oynadı. Nikah öncesi damat köy meydanında sandalyeye oturtularak damat tıraşı yapıldı. Damat, köye özel gelenekleri yerine getirdi. Oldukça renkli görüntülere sahne olan köy geleneklerinin yaşatılmasının ardından damat, arkadaşları ve tüm konuklar oynayarak eğlendi.

AYDIN: “GELENEKLERİMİZLE GELECEĞE YÜRÜYORUZ”

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, köy meydanında yaptığı konuşmada, “Geleneksel hale getirilerek 19 yıldır sürdürülen bu etkinlikler ile somut olmayan kültürel varlıklarımızı ve kaybolmaya yüz tutmuş geleneklerimizi yaşatıyoruz. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bunlar, aslında bu hayattan göçenlerin yaşadıkları ve kendilerinden sonra gelen nesillere aktarabildikleri çok önemli değerlerimiz. Çok önemli örf ve adetlerimiz. Bu tür etkinliklere daha çok çocuklarımızı, torunlarımızı getirmek lazım. Eskiden düğünler nasıl oluyordu bunu genç nesillere göstermemiz gerekiyor. Adetlerimizin ne gibi mesajlar taşıdığını ve bu mesajların gelecek kuşaklara aktarılmasının ne kadar önemli olduğu bu etkinliklerimiz ile hep birlikte yaşıyoruz. Bu güzellikleri paylaştıkça toplum olarak güçlü oluyoruz. Geleneklerimizle geleceğe yürüyoruz” diye konuştu.

Köy meydanında düzenlenen törende, gelin ve damadın nikahlarını kıyan Başkan Aydın, çifte mutluluklar dilerken, nikah cüzdanını  geline teslim etti.

Related Posts

Talas’ta bu pazar ‘Maharetli Eller’in günü

Talas’ta bu hafta yine “Maharetli Eller” haftası. Talas Belediyesi’nin kadın girişimcilere destek amacıyla Maharetli Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile birlikte hayata geçirdiği ‘Maharetli Eller…

Otizm Farkındalık Haftasına özel çocukların gösterisi damga vurdu

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Otizm Farkındalık Haftası’nda fark yarattı. İZMİR (İGFA) – İzmir İktisat Kongresinde düzenlenen programa, otizmli öğrencilerin renkli gösterileri damga vurdu. Ünlü müzik grubu…

Meteorolojiden kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, (Sivas hariç) İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Kars…

Kayseri Valisi’nden Büyükkılıç’a ziyaret

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ı makamında ziyaret etti. 2024 Yerel Seçimlerinde yeniden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden dolayı Başkan Büyükkılıç’ı tebrik eden…

Kayseri tarımsal üretimin merkezi olacak

Kayseri Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, kırsal mahallelerden biri olan Hasancı’da çiftçiye dağıtılan nohut tohumlarının ekimini yaptı. Tohumları toprakla buluşturan Başkan Çolakbayrakdar, dünya genelinde tarımsal üretimin stratejik…

Rasim Arı’ya STK’lardan ziyaret

Nevşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Rasim Arı’ya hayırlı olsun ziyaretleri sürüyor. Mehmet UZEL (NEVŞEHİR İGFA) STK temsilcileri, iş insanları ve vatandaşları başkanlık makamında konuk eden Başkan Arı, Nevşehir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir